Hollanda Vize Reddi

Selam!WhatsApp gruplarına göre çok daha derli toplu, insanın aradığını bulabileceği bir platform olmuş.Elinize sağlık.

Bu konuyu okuyan arkadaşlar benzer durum yaşayan eşiniz dostunuz varsa süreç hakkında tecrübelerinizle aydınlatın lütfen…

Türkiye’den bir arkadaşım beni ziyaret etmek, gezmek görmek maksadıyla vize başvurusunda bulundu.Öncesinde klasik iş yerinden izin aldı, belgeler topladı.Davetiye mektupları yazıldı.Turistlik değil aile-arkadaş ziyaret vize başvurusunda bulundu.Sonra iltica yapar gerekcesiyle reddedildi.

Bu durumda itiraz etmesi mi mantıklı?Ind ye dava açmak mı? Bu konularla ilgilenen avukat tanıyor musunuz?Yoksa hiç bunlara bulaşmadan yeniden mi başvursun?Başka bir ülkeden schengen vizesi alması daha kolay mı olur sizce?

Merhaba @serhat,
Malesef bu sıklıkla yaşanan bır durum. Benim kardeşim ve annem için yaptığımız 2 başvuru da reddedilmişti aynı sebepten geri döncekelerini kanıtlamamıza rağmen. Çok sinir bozucu bir durum epey isyan etmiştim o dönem ama savaşmayı bırakmadım. Konsoloslukta çalışan birini buldum buradaki Türk kominitesi sayesinde öğrendim ki 2. başvuruya bakmamışlar bile ilki red diye. Ben de avukat aracaılığı ile itiraz ettim, adam başı 150 euro gibi bir ücret ödemiştim 2020 yılında. Neyseki itirazımız olumlu sonuçlandı ve mahkeme 3 ay için de bir kez giriş çıkış yapmak kaydıyla vizenin verilmesine karar verdi. Konsolosluğa gçtürdüler pasaportları vize aldılar. Daha sonra da geldiler. Epey sancılı oldu ama gelebildikleri için çok mutluyum. Yine Türk gruplarında başklarının da başına gelmişti ve aynı avukata yönlendirdim, onlar da olumlu sonuç aldılar.

1 Beğeni

Bu sorun bizim de basimiza geldi.
Yaz tatili icin ailesiyle gelmek isteyen akrabamiz gelemedi. Daha pandemi öncesi ailecek hollandaya gelmelerine ragmen bu sefer vize reddedildi.
İtiraz etmek bir yöntem ve kesinlikle degerlendirilmeli ancak sonuclanmasi zaman aliyor.
Kesinlikle itiraz suresini kacirmamak lazim.

Bizim de basimiza geldi. İtiraz ettik, IND nin karar suresi dolmasına ragmen cevap yollamadılar. Bir Turk avukatla görüştüm ancak oda pek takip etmedi, öyle kaldı hala bekliyoruz.

Kurumlar belirli bir sure de cevap donmek zorunda degiller mi? bunun yaptirimi nedir bilen var mi acaba?

Soyle birsey okudum az evvel

2 Beğeni

Tesekkurler @marslan

Bu çok iyiymis.

IND gec kaldigi her gun icin bana para ödüyormuş.

• the first 14 days €23 per day;
  • the second 14 days €35 per day;
  • the third 14 days €45 per day.

Ben bu formu doldurup göndereyim. Sonucu paylasirim.

1 Beğeni

Biz 2021 yılında eşimin kız kardeşi için istek yapmıştık, kendisi memur sağlık çalışanı. Vizesi sorunsuz çıkmıştı. Daha önceden yurt dışına giriş çıkışları olmuştu ve ailesinden dolayı yeşil pasaporta sahipti sonradan yaş dolayısıyla yeşil pasaport hakkını kaybetti. Normal pasaportla da vizeyi kolaylıkla almıştı.

1 Beğeni

Formu doldurarak başvuru yaptım. Özetle;

• IND tahahut ettigi zaman içerisinde geri dönüş yapamamasına ragmen, sınırlar icinde dönüş yaptigini, bu nedenle ceza odemesi yapmayacagini bildirdi.
  • Vize reddiyle alakalı, saçma sapan hikayelerle red kararını gerekçelendirmişler. Bu konuda da degisiklik olmadı. Dileyen olursa özelden gelen cevabi ve surecin detaylarıni paylasabilirim.

Acikcasi avukat yoluyla durumun değişebileceğini, en azından geç cevapla alakalı odeme alınabileceğini düşünüyorum. Ancak su an IND ile ugrasamayacagim :slight_smile:

Herkese iyi günler dilerim.